اسیب های ناشی از گرفتگی فاضلاب و نقش لوله بازکنی

پیش از این در مورد عوامل ایجاد گرفتگی در لوله های فاضلاب و روش های لوله بازکنی اصولی و نحوه پیشگیری از گرفتگی ها صحبت کرده ایم و تلاش کردیم با افزایش اگاهی شما بتوانید هزینه های ناشی از این معضل را کاهش دهید.

حال بهتر است در ادامه به تحلیل و بررسی اسیب های ناشی از گرفتگی لوله های فاضلاب ساختمان ها بپردازیم و اینکه عدم توجه به انها چه اسیب هایی را می تواند به همراه داشته باشد.

لوله های فاضلاب  از بخش های تاثیر گذار و حیاتی هر ساختمانی هستند و عملکرد نامناسب انها می تواند زیان های زیادی را به همراه داشته باشد. دفع فاضلاب ساختمان از طریق این لوله ها انجام می گیرد، حال تصور کنید که به هر دلیلی نتوانند این کار را انجام دهند، حال چه پیشامد های ممکن است رخ دهد؟

هیچ ساختمانی را نمی توانید پیدا کنید که به لوله های فاضلاب مجهز نباشد. پیاده سازی لوله های فاضلاب از همان ابتدا قواعد و اصول معینی دارد و حتما باید در اجرای شبکه فاضلاب اصول فنی رعایت شود تا اسیبی به بهداشت محیط وارد نشود.

اسیب های جزئی گرفتگی لوله فاضلاب

گرفتگی لوله فاضلاب یکی از شایع ترین و ازار دهنده ترین معضلات لوله های فاضلاب هستند که به دلیل سختی هایی که به همراه دارند، این جایگاه را به خود اختصاص داده اند.

بالا امدن فاضلاب درون لوله ها و عبور ارام ان از مسیر می تواند چندان برای شما خوشایند نباشد. بیشتر گرفتگی های جزئی در مسیر لوله مربوط به لوله ای سرویس بهداشتی و ظرفشویی است.

استفاده از لوله بازکن های دستی و فنر های کوتاه می تواند مسیر عبور فاضلاب را باز نماید. اجتماع مواد جامد در زانویی و گلویی لوله ها عامل اصلی ایجاد گرفتگی ها هستند. با استفاده از ابزار دستی می توانید این موارد را از مسیر و گلویی لوله ها عبور دهید.

اب جوش برای باز کردن گرفتگی جزئی لوله ظرفشویی ها بسیار کار امد است. برای استفاده از این روش حتما نکات ایمنی را رعایت کنید تا اسیبی به دست شما وارد نشود.

گرفتگی های جزئی ناشی از اجتماع مواد جامد ریز هستند و می توانند تا مدت های طولانی در مسیر لوله فاضلاب مشکل ساز شوند. بسیاری از این مواد به دیواره های لوله فاضلاب چسبیده و با اجتماع این ترکیبات گرفتگی های جزئی و متعدد رقم خواهند زد.

راهکار مقابله با گرفتگی های جزئی و متعدد استفاده از دستگاه فنر می باشد. فنر های بلند می توانند با دوران درون لوله ها برای از بین بردن این موارد مفید و موثر عمل کنند.

اسیب های جدی گرفتگی لوله فاضلاب به ساختمان

خوشبختانه 90 درصد گرفتگی های لوله فاضلاب چندان جدی و مشکل ساز نیستند و به راحتی رفع می شوند و خطری برای ساختمان ها ندارند. اما برخی از گرفتگی به حدی سخت و دردسرساز می شوند که ساعت ها شما را با خود درگیر می نمایند.

بدترین نوع گرفتگی ها مربوط به شاهراه لوله فاضلاب است، محلی که لوله های فاضلاب به یکدیگر متصل می شوند. بالا امدن فاضلاب از قسمت های مختلف ساختمان در این گونه موارد می تواند کلیه ساکنین را درگیر خود نماید.

رسوب و چربی عواملی هستند که درون لوله های فاضلاب اجتماع می کنند و گرفتگی سخت را به همراه می اورند. از بین بردن این عوامل بسیار دشوار است اما دستگاه های لوله بازکنی برای رفع این نوع گرفتگی ها کارایی و استاندارد لازمه را دارد.

فنر به دلیل قدرتی که دارد با ارتعاش شدید ترکیبات گرفتگی را از بین می برد و با عبور جریان اب فاضلاب مسیر مسدود شده را احیا می کند. هزینه های ناشی از مشکل گرفتگی شدید لوله ها بسیار بالا است و برای جلوگیری از این معضلات حتما اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید.

باز شدن چسب لوله از جمله مشکلاتی هستند که گرفتگی های شدید لوله رقم خواهند زد. چکه کردن اب و مایعات فاضلاب از فشاری است که گرفتگی ها به قسمت زانویی لوله وارد می کنند.

ریخته شدن سیمان و ملات در ساختمان های نوساز در شدت بالا سبب شده تا در برخی از موارد تعویض شبکه لوله کشی فاضلاب انجام بگیرد. فنر در برابر سیمان و ماسه خشک شده چندان قدرت تخریبی ندارد.

اسیب های روش های لوله بازکنی سنتی و غلط

از انجایی که لوله فاضلاب و مسیر عبور انها قابل رویت نبوده به راحتی نمی توانید عوامل ایجاد گرفتگی را از میان بردارید. طول لوله های فاضلاب در بیشتر مواقع بالای 20 متر است و هیچ ابزار خانگی نمی تواند برای این متراژ برای مشکل شما چاره ساز باشد.

برخی از افراد ممکن است به سمت استفاده از لوله بازکن های شیمیایی بروند. این مواد و محلول ها به علت غلظت بالایی که دارند برای لوله های فاضلاب مضر هستند. پوسیدگی و ترک خوردن لوله ها به علت استفاده از همین محلول ها ترک بر می دارند.

بخار لوله بازکن های شیمیایی برای سلامت ریه انسان ها کاملا مضر هستند. در صورتی که از این محلول ها استفاده می کنید، حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید.

متاسفانه به دلیل فعالیت تعداد بالایی از مراکز و افراد غیر مجاز که با دریافت هزینه هایی بالا اعتماد مردم را نسبت به این خدمات کاهش داده اند. در حالی که با هزینه ای مناسب می توانید از بروز بسیاری از اسیب ها جلوگیری کنید.

در واقع گرفتگی لوله فاضلاب معضلی است که قطعا زمانی با ان روبه رو خواهید شد. به دلیل اینکه لوله های فاضلاب ساختار پیچیده و ظریفی دارند، انتخاب راهکار و ابزار مناسب بسیار مهم و حیاتی است. رفع گرفتگی به صورت کامل بستگی به مهارت و تخصص فنی کاران این حوزه دارد.

در پایان باید بگوییم که نمی توان جلوی گرفتگی لوله های فاضلاب را گرفت، اما با استفاده از ابزار و روش های پیشگیرانه می توان میزان خسارت و اسیب ها را کاهش داد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *