نکات بهداشتی لوله بازکنی

جدا از اصول فنی و تاسیساتی، رعایت اصولی ایمنی و بهداشتی در لوله بازکنی از جوانب مهم و حیاتی در ساختمان است. انجام بیشتر کار های فنی با پیشامد و خطرات همراه است. رعایت نکات ایمنی و بهداشتی می تواند باعث کاهش اسیب های ناشی از کار، پیشامد ها و حفظ رفاه و سلامتی شود.

با گسترش سطح رفاه و شهر نشینی نیاز به دریافت خدمات افزایش یافته است. برخی از خدمات بسیاری ضروری تلقی می شوند و همین امر سبب شده است تا مراکز زیادی برای ارائه خدمات شروع به فعالیت نمایند. امروز میزان تقاضای خدمات در تهران افزایش چشمگیری داشته است و هیچ خانه ای نبوده که از این قائده مستثنی باشد.

گرفتگی لوله فاضلاب اسیبی است که در هر لحظه از شبانه روز ممکن است، رخ بدهد. این اسیب اگرچه در ابتدا پیش پا افتاده به نظر خواهد رسید، اما می تواند چالش های فراوانی را پیش روی شما بگذارد.

از سوی دیگر پیشرفت تجهیزات امر خدمات رسانی را اسان تر کرده است. جایگزین شدن دستگاه های پیشرفته و قدرتمندتر گرچه توانسته رفع معایب تاسیساتی را اسان تر کند، اما نیازمند استفاده دقیق در کنار توجه به نکات ایمنی برای پیشگیری از حوادث است.

لوله بازکنی از سری خدماتی است که در کنار توجه به نکات ایمنی می بایست مسائل بهداشتی نیز معیار ارائه خدمات قرار گیرد. اما منظور از این نکات شامل چه مواردی است و باید به چه نکته از طرف مشتریان و فنی کاران بدان ها توجه شود.

رعایت نکات بهداشتی و ایمنی در هنگام استفاده از محلول های شیمیایی لوله بازکن

یکی از مهمترین نکات، استفاده از محلول های شیمیایی برای رفع گرفتگی می باشد. اگر شما هم برای مواقع اضطراری محلول شیمیایی تهیه کرده اید باید بیشتر از سایرین به رعایت مسائل بهداشتی و ایمنی بپردازید.

اسیب جدی گاز سمی این محلول ها برای ریه انسانها اولین مسئله ای که باید به ان اشاره کنیم، و دلیل محکمی است که استفاده از انها را به هیچ وجه توصیه نمی کنیم. استفاده از این محلول ها توسط افرادی که هیچ دانش و یا مطالعه ای در این زمینه ندارند بسیار خطرناک است.

محلول های شیمیایی هر چقدر هم که قوی باشند از پس گرفتگی های سخت (سیمانی، گرفتگی ناشی از افتادن اجسام جامد، رسوب و … ) بر نخواهند امد. ریختن محلول شیمیایی درون لوله فاضلاب در این مواقع اقدامی بی فایده بوده و این محلول نیز همانند فاضلاب پشت گرفتگی ها باقی خواهد ماند.

ترکیب این محلول ها با فاضلاب می تواند گاز سمی ازاد کند و در مکان هایی که هواکش نداشته باشد، بسیار خطرناک تر خواهد بود. در صورتی که از این مواد استفاده می کنید انها را دور از دسترس کودکان قرار دهید، بسته بندی های جذاب این محلول ها برای کودکان فریبنده است. با کمی جستجو می توانید به ارشیو اخبار صدمات این محلول ها به کودکان دسترسی پیدا کنید.

نکته مهم دیگر این است که اگر لوله فاضلاب شما دچار گرفتگی شده و هیچ گونه فاضلاب و یا مایعاتی از ان عبور نمی کند از این محلول استفاده نکنید. در صورت هم که این کار را کرده اید به فنی کار لوله بازکن اطلاع دهید تا ندانسته به سلامت خود اسیب نزند. البته فنی کاری که ماهر و با تجربه باشد، حتما قبل از شروع به کار این سوال را از شما خواهد پرسید.

اموزش لوله بازکنی در خانه

همانطور که می دانید گرفتگی می تواند شما و ساکنین ساختمان را درگیر خود نماید. اما برای خلاصی از شرر گرفتگی و بوی بد فاضلاب تا زمان حضور فنی کار در محل می توانید اقداماتی را توسط ابزارالات ساده انجام دهید.

پیش از این از اسیب های محلول های شیمیایی برای شما گفته شد و همچنین استفاده از انها به هیچ وجه توصیه نمی شود. برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب در خانه می توانید از تلمبه دستی استفاده نمایید. این ابزار هیچ گونه خطری برای شما ندارد و با انتقال پی در پی هوا به درون لوله فاضلاب می توانید گرفتگی های ارام را از میان بردارید.

یک روش بسیار خطرناکی که برخی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب در خانه انجام می دهند به این صورت است که محلول لوله بازکن را درون لوله فاضلاب ریخته و با استفاده از تلنبه دستی سعی می کنند، گرفتگی را رفع نمایند. با وجود احتمال اینکه لوله ها باز شوند اما خطر پاشیده شدن محلول به صورت شما در پی فشار هوا بسیار بالا است.

گرفتگی لوله فاضلاب اشپزخانه یکی از انواع گرفتگی هایی است با با انسداد مسیر توسط چربی و مواد غذایی رخ می دهد. برای برطرف کردن ان می توانید از اب جوش و ریختن ان به درون لوله ها با احتیاط کامل استفاده کنید.

فنر لوله بازکنی دستی برای لوله فاضلاب با متراژ پایین و گرفتگی های ارام بسیار مناسب است. از فرو کردن اجسام میله ای و صربه زدن انها خود داری کنید. شکستکی لوله ها می تواند اسیب هایی مانند نم و ترک را به همراه اورد.

رعایت ایمنی و بهداشتی در هنگام استفاده از دستگاه لوله بازکنی با فنر

در صورتی که نتوانستید به روش های خانگی از پس گرفتگی ها بر بیایید، نگران نباشید خدمات لوله بازکنی می تواند به انواع نیاز های شما پاسخ دهد. دستگاه فنر ابزار قدرتمندی است که پشت ان دانش فنی زیادی نهفته است که در ادامه به برخی از انها اشاره خواهیم کرد.

نیروی ارتعاش و چرخش فنر درون لوله ها با استفاده از نیروی قابل تنطیم موتور دستگاه تامین می شود. این نیرو می تواند حتی سخت ترین گرفتگی ها را از میان بر دارد.

قسمتی از فنر که پشت دستگاه باقی می ماند نیز مانند فنر درون لوله دوران خواهد کرد. فنی کار می بایست ان قسمت را کنترل کرده تا اسیبی به کسی و یا جایی از خانه وارد نشود.

ورود و خروج فنر به درون لوله فاضلاب و چرخش ان می تواند فاضلاب را به اطراف پرتاب کند و بهداشت محیط را دچار مشکل نماید. در حین رفع گرفتگی لوله فاضلاب توسط فنی کاران اشیاء بهداشتی خود را از ان محل دور کنید.

کنترل نیروی فنر نیاز به تجربه و مهارت بالایی دارد، استفاده از دستکش، کفشکار و لباس کار برای انجام ان بسیار ضروری است. دستکش برای نگه داشتن فنر و انتقال ان به درون لوله می تواند از سوزش دست ناشی از دوران چرخش فنر جلوگیری کند و همچنین فاضلاب ها دارای انواع میکروب و بیماری ها هستند.

این دستگاه به هیچ وجه ضد اب نبوده و در اثر بارش باران و اب خوردگی الکتریسیته را به بدن شما منتقل خواهند کرد که یکی از معایب این دستگاه است که متوجه فنی کاران بی تجربه و افراد ناظر کار می گردد.

شکستگی لوله ها در اثر بی تجربگی افراد لوله بازکن نیز مهمترین اسیبی است که توسط این افراد به دلیل عدم داشتن تخصص کافی و تجربه رخ می دهد. برای رفع گرفتگی های لوله فاضلاب حتما از شرکت های مجاز و معتبر درخواست خدمات نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *