نقش سیستم دفع فاضلاب در لوله بازکنی

سیستم دفع فاضلاب یکی از نیاز های اساسی هر ساختمانی محسوب می شود. پیش از تکمیل هر بنایی یک شبکه لوله کشی جامع برای دفع انواع فاضلاب تولید شده در بخش های مختلف ساختمان کار گذاشته می شود.

از گذشته تاکنون نحوه دفع فاضلاب همواره با چالش و مسائل فراوانی همراه بوده است که از ملزومات تعمیر و نگهداری انها می توانیم به خدمات لوله بازکنی اشاره کنیم. با توجه به رشد جمعیت و گسترش شهر نشینی حجم فاضلاب تولیدی و استفاده از روش های مختلف دفع فاضلاب نیز افزایش یافته است.

ایجاد شبکه لوله کشی استاندارد در ساختمان روشی مناسب و بهداشتی برای دفع انواع فاضلاب تولیدی در ساختمان ها است. در این روش کلیه فاضلاب تولید شده در ساختمان توسط یک سیستم لوله کشی مناسب به درون چاه فاضلاب یا شبکه فاضلاب شهری هدایت می شوند.

در گذشته دفع فاضلاب ساختمان ها ساختار پیچیده ای نداشت و بیشتر برای بهداشت محیط اسیب زا بود. به تدریج با رشد صنعت ساختمان سازی سیستم دفع فاضلاب ساختمان ها پیچیده تر شد و بیشترین نکات بهداشتی و فنی در انها لحاظ شد.

این روند حرکتی تحول سیستم دفع فاضلاب در انواع ساختمان ها منجر به ایجاد مهارت و حوزه های کاری متعددی در این زمینه شد. به بیان دیگر راه اندازی و رفع ایرادات شبکه فاضلاب نیازمند مهارت و دانش فنی است و پیش از هر چیزی نباید اهمیت این موارد در ساختمان نادیده گرفته شود.

طراحی و اجرای مناسب ترین شبکه برای دفع فاضلاب ساختمان مربوط به بخش خدمات تاسیسات است. اما کلیه امور مرتبط با ایرادات و نقص در دفع مناسب فاضلاب در دایره خدمات حوزه لوله بازکنی قرار می گیرد.

انواع فاضلاب ساختمان ها

نوع فاضلاب تولید شده در ساختمان مسئله بسیار مهمی است که باید بدان توجه شود. پیش از اجرای لوله کشی نوع فاضلاب تعیین شده و استانداردترین لوله برای هدایت ان انتخاب می شود.

با توجه به نیاز های مختلف بشر در زندگی روزمره پسماند و فاضلاب های مختلفی تولید می شود. مسئله رعایت بهداشت و حفظ سلامت محیط زیست مهمترین مسئله ای است که باید در جداسازی و تفکیک فاضلاب مد نظر قرار بگیرد.

فاضلاب سبک؛ این نوع فاضلاب تولید شده در ساختمان ها بیشتر از اب و مواد سبک تشکیل می شود. فاضلاب روشویی و کفشور ها جزء این دسته از انواع فاضلاب قرار می گیرند. برای هدایت فاضلاب در این موارد نیاز به استفاده از لوله های متوسط و کوچکتر می باشد.

فاضلاب سنگین؛ این نوع فاضلاب علاوه بر اب دارای مواد جامد سنگین نظیر فضولات انسانی و سایر جامد است. لوله هایی که فاضلاب سنگین را از خود عبور می دهند از قطر بیشتری برخوردار هستند.

اجرای مناسب شبکه فاضلاب می تواند از ایجاد اختلال بین فاضلاب سنگین و سبک جلو گیری کند. همچنین روش و ابزار لوله بازکنی برای رفع ایرادات انواع لوله های فاضلاب متفاوت است.

لذا برای دستیابی به سطح بالایی از کیفیت دفع فاضلاب در کنار کاهش خطاهای سیستم هر یک از بخش های ساختمان که در انها فاضلاب تولید می شود، باید استاندارد ها و پارامترهای ویژه ای در انها لحاظ شود.

بررسی سیستم فاضلاب توالت ها

لوله کشی فاضلاب توالت از مهمترین اجزای ساختمان ها است. هیچ ساختمانی بدون داشتن توالت و خروجی فاضلاب ان کامل نیست. فاضلاب تولید شده در این بخش از ساختمان باید بدون کوچکترین اشکالی دفع شوند.

در صورتی که استاندارد های لازم در این بخش لحاظ نشوند، الودگی های محیطی دردسر ساز خواهند شد. جزئی ترین ایرادی که شما را درگیر خود خواهد نمود بوهای بد فاضلابی است که همراه با انتشار بوی تعفن در محیط همراه است.

به طور کلی توالت ایرانی و فرنگی دو نوع رایج سیستم دفع فاضلابی در ایران به شمار می روند. اجرای لوله کشی به نحوی که بوی بد فاضلابی از ان خارج نشود بسیار حائز اهمیت است.

سرعت دفع فاضلاب توالت بستگی به شیب بندی مناسب لوله ها دارد. اگر استاندارد های لازم رعایت شده باشند فاضلاب به صورت روان جریان یافته و با ساکن شدن در یک ناحیه رسوب نخواهد بست.

بیشترین دلیل ایجاد گرفتگی در بخش فاضلاب توالت ها مربوط به استاندارد نبودن لوله کشی ان است. اجتماع چربی و رسوب در نواحی مختلف لوله فاضلاب می تواندگرفتگی فاضلاب را رقم بزند.

لوله بازکنی با فنر بیشترین کارایی را برای رفع گرفتگی های لوله فاضلاب توالت دارد. رسوب زدایی و لایروبی دیواره لوله فاضلاب توسط فنر می تواند بو های بد فاضلابی را نیز از بین ببرد.

بررسی سیستم فاضلاب حمام

یکی از موارد مهم در شبکه فاضلاب ساختمان سیستم دفع فاضلاب حمام است. در تمامی ساختمان های امروزی حمام وجود دارد و نبود ان می تواند بهداشت فردی را تحت تاثیر قرار دهد. فاضلاب تولید شده در این بخش نیز به نوعی فاضلاب سبک محسوب می شود و به دلیل استفاده از شوینده های مختلف بیشتر ان را مواد شیمیایی تشکیل می دهد.

به دلیل اینکه حجم فاضلاب تولیدی در حمام بسیار بالا است اتصال ان به چاه های جذبی به صرفه نبوده و غالبا به فاضلاب شهری متصل می شوند.

فاضلاب حمام به دلیل دارا بودن ترکیبات شیمیایی برای طبیعت بسیار مضر هستند. برای جمع اوری و تصفیه ان می بایست توسط یک سیستم فاضلاب شهری وجود داشته باشد.

بیشترین عامل ایجاد گرفتگی در لوله فاضلاب حمام افتادن اجسام جامد و ریز به درون انها است. اجتماع چربی و موی زائد در بلند مدت گرفتگی سخت لوله فاضلاب را رقم می زنند.

سیستم دفع فاضلاب حمام باید به گونه ای طراحی شود که از ورود اجسام جامد و مو به درون ان جلوگیری کند. برای این کار باید استاندارد ها و شیب دهی مناسب صورت بگیرد.

بررسی سیستم فاضلاب اشپزخانه

اشپزخانه مکانی مهم در ساختمان است که بیشترین فاضلاب تولیدی از این مکان می باشد. به دلیل تهیه غذا و شستشوی فراوان از اشپزخانه حجم بالایی از فاضلاب به همراه پسماند مواد غذایی و چربی خارج می شود.

با جداسازی پسماند مواد غذایی، فاضلابی حاصل از شستشو باقی خواهد ماند کاملا شیمیایی است. در زمینه فاضلاب اشپزخانه نیز برای دفع ان نیاز به اتصال ان به سیستم فاضلاب شهری است.

چربی و پسماند مواد غذایی عوامل گرفتگی در لوله فاضلاب اشپزخانه هستند و برای رفع گرفتگی ان به ابزار مخصوص نیاز است تا به صورت کاملا بهداشتی این فرایند انجام شود.

در موارد گرفتگی های ارام می توانید از اب جوش و تلنبه دستی برای ازاد نمودن مسیر گرفتگی استفاده کنید. از محلول های شیمیایی به هیچ عنوان استفاده نکنید، لوله های فاضلاب و سیفون ظرفشویی ها بسیار ظریف هستند و به مرور زمان پوسیده می شوند.

بررسی سیستم دفع فاضلاب اب باران و شستشو

برای جمع اوری اب باران و اب حاصل از شستشوی محیط های مختلف مانند پارکینگ، حیاط، تراس و بالکن در کلیه ساختمان ها یک سیتسم فاضلاب مجزا در ساختمان نصب می شود. در فصول بارندگی میزان گرفتگی لوله پشت بام ها افزایش می یابد و رفع گرفتگی ان زیر بارش باران کمی سخت می باشد.

برای کاهش میزان گرفتگی در این نواحی می بایست از ورود شن، ماسه و سنگ به درون لوله ها جلوگیری کنید. در ساختمان های مرتفع برای بازکردن لوله فاضلاب پشت بام ها نیز به فنر های متراژ بلند و دستگاه های قدرتمند است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *