نقش شتر گلوگاه در لوله بازکنی

لوله بازکنی و رفع بوی بد فاضلاب مهمترین خدمات ارائه شده توسط یک شرکت لوله بازکنی مجاز و معتبر است. این خدمات ارتباط مستقیی با شترگلو شبکه فاضلاب دارد که در ادامه به بررسی انها خواهیم پرداخت.

شترگلوی فاضلاب چیست؟

شتر گلوگاه در واقع به لوله های «U» یا «S» شکل فاضلاب گفته می شود. این لوله ها در شبکه فاضلاب ساختمان ها کاربرد فراوانی دارند و در انواع لوله کشی فاضلاب ساختمانی به کار می روند. و اولین ارتباط فاضلاب ها با این بخش از شبه فاضلاب است.

این لوله های خمیده در اولین قسمت از خروجی فاضلاب قرار می گیرند و بخش های مختلف ساختمان را به شبکه فاضلاب وصل می کنند. بسیاری از مردم به اشتباه به این لوله های خمیده سیفون می گویند اما در واقع به علت شباهت ان به گلوی شتر اصطلاح صحیح ان شترگلویی فاضلاب است.

کابرد شتر گلوگاه در شبکه فاضلاب

  • جلوگیری از نفوذ بوی بد فاضلاب به داخل ساختمان :

لوله های خمیده  «U» یا «S» شکل بر گرفته از واژه انگلیسی Trap Water با نگه داشتن مقداری اب درون خود از نفوذ بوی بد فاضلاب به داخل محیط جلوگیری می کنند و مانع از خروج گاز های فاضلابی می شوند و مقداری از اب را درون خود به دام می اندازند.

لوله شترگلو در واقع یک ابداع ساده بر پایه علم فیزیک و شیمی بوده به بزرگترین معضل شبکه فاضلاب پایان داده است. جلوگیری از ورود بوی فاضلاب به ساختمان مهم ترین نقش و مزیت ان به شمار می رود.

مکانیسم این فرایند به این شکل بوده که با عبور فاضلاب از این بخش مقداری اب را درون خود نگه می دارد و مانع از خروج گاز های فاضلابی می شود.

  • جلوگیری از نفوذ حشرات موذی به ساختمان:

جلوگیری از ورود حشرات موذی به داخل ساختمان مزیت مهم دیگری که لوله های شتر گلویی برای فاضلاب ساختمان دارند. فاضلاب به دلیل الوده بودن و داشتن رطوبت محل مناسبی برای زندگی سوسک و حشرات دیگر است.

نبود شتر گلو سبب می شود تا این حشرات به داخل ساختمان نفوذ کنند. اب جمع شده درون این لوله های خمیده مانع از خروج انها و حشرات ریز توالت می شوند.

  • حفظ و نگهداری اشیاء قیمتی بزرگ درون خود:

بسیار پیش امده است که وسایل گرانبهایی نظیر تلفن همراه به درون توالت ها افتاده باشد. خاصیت تله مانند شتر گلو سبب می شود تا این اشیاء بزرگ از ان عبور نکنند.

این موضوع در مورد اشیاء قیمتی کوچک نظیر انگشتر صدق نمی کند و در اکثر موارد از این قسمت عبور کرده و از دسترس خارج می شوند. در این گونه مواقع از ریختن اب به درون لوله ها خودداری کنید.

شتر گلوگاه سر منشاء بو های بد فاضلاب

لوله کشی فاضلاب سرویس های بهداشتی مهمترین بخش در شبکه فاضلاب ساختمان ها محسوب می شود و بیشترین بخش از شبکه فاضلاب ساختمان است که با خدمات لوله بازکنی درگیر است.

یکی از خدمات شرکت های لوله بازکنی رفع بوی بد فاضلاب است اما همواره این خدمات پاسخگوی این مشکل نیست. زیرا مشکل اصلی در شتر گلویی شبکه فاضلاب است.

بوی بد فاضلاب دو علت اصلی دارد. یک رسوب و فاضلاب باقی مانده درون لوله فاضلاب که عمدتا به دیواره لوله فاضلاب چسبیده اند. استفاده از فنر لوله بازکنی می تواند دیواره های لوله را لایه برداری کند و بوی بد فاضلاب را از بین ببرد.

 دلیل دیگر بوی بد فاضلاب اشکال در سیستم شترگلو فاضلاب است. پیش از هر اقدامی این بخش را چک نمایید اگر اب کافی نداشت از اب برای رفع بو استفاده کنید.

معایب شتر گلو

  • خروج بوی فاضلاب

همانطور که اشاره کردیم در صورتی که در این قسمت از لوله فاضلاب اب کافی وجود داشت باشد از خروج بوی بد فاضلاب و حشرات موذی جلوگیری می کند. گاهی اوقات در مراجعات متخصصین لوله بازکن به محل متوجه ایرادات ساده ای از انها می شوند که هر کدام به ندرت در شرایط خاص رخ می دهند.

تبخیر: اگر شتر گلو مدت طولانی در معرض هوای ازاد قرار بگیرد و از ان استفاده نشود اب درون ان تبخیر می شود. برای جلوگیری از این اتفاق می بایست از اب استفاده کنید.

اگر در طول استفاده نیز این قسمت اب درون خود نگه نداشت نشان از عدم اب بندی مناسب و شکستگی ان دارد.

تغییر فشار هوا: اگر فشار درون چاه یا خروجی فاضلاب کمتر از فشار هوای بیرون باشد، فشار هوا به اب درون شتر گلو وارد کرده و اب درون ان را به خروجی فاضلاب هدایت می کند و ان را خشک می نماید.

  • گرفتگی شترگلو و لوله بازکنی

خمیدگی شترگلو برای خروج بوی بد فاضلاب و جانوران موذی بسیار موثر است اما از سوی دیگر این خمیدگی ها باعث ایجاد گرفتگی درون لوله فاضلاب می شوند. باقی ماندن مو، چربی و مواد زائد عمده ترین این موارد هستند.

برای پیشگیری از این اتفاق می بایست از ورود این مواد به درون لوله فاضلاب جلوگیری کنید. این موارد می توانند در بلند مدت گرفتگی های شدیدی ایجاد کنند که تنها فنر فولادی می تواند انها را از بین ببرد.

تست شتر گلو گاه پیش از لوله بازکنی

یکی از مشکلات بزرگی که بسیاری از ساختمان های قدیمی و تازه ساخت با ان درگیر هستند عدم استفاده از شتر گلو در سیستم لوله کشی فاضلاب است و یا این که در محلی نامناسب نصب شده اند.

به همین ترتیب لازم است تا وجود شتر گلو در شبکه فاضلاب را تست نمایید. اینکار را از طریق زهکشی های خانه اغاز کنید. برای اینکار مقداری اب درون ان بریزید. اگر اب به ارامی پایین رفت نشان از وجود شتر گلو دارد. پس از چند ساعت لوله فاضلاب را چک نمایید تا اب بیرون نزده باشد.

جمع شدن اب بیانگر دو احتمال نبود شتر گلو و نصب در نقطه دیگر وجود دارد. همچنین در صورت خروج بوی بد فاضلاب مقداری اب درون ان بریزید و اگر بوی بد رفع نشد در این صورت شتر گلو وجود ندارد.

همچنین به خاطر داشته باشید بوی بد فاضلاب می تواند به دلیل شکستگی شتر گلو، تبخیر اب درون ان و تغییر فشار هوا نیز باشد. پیش از هر اقدامی از کارشناسان این حوزه مشاوره دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *