پیشگیری از گرفتگی فاضلاب و نقش لوله بازکنی

لوله بازکنی مهمترین خدماتی است که در بخش فاضلاب ساختمان ارائه می شود و در این خدمات به بازسازی مسیر عبور فاضلاب ساختمان پرداخته می شود. البته ناگفته نماند که این خدمات کلیه ایرادات پیش امده برای لوله فاضلاب را تحت پوشش قرار می دهد.

همه روزه ساختمان های زیادی در تهران و مناطق شهری با معضل گرفتگی لوله های فاضلابشان درگیر هستند و از این رو امار گرفتگی لوله های فاضلاب  و خدمات لوله بازکنی در تهران بسیار بالا است. اهمیت شبکه فاضلاب ساختمان و مشکلات غیرقابل تحمل پس از گرفتگی لوله فاضلاب سبب شده تا مراکز خدماتی بسیار زیادی جهت ارائه خدمات پشتیبانی در تهران در حال فعالیت هستند.

گرفتگی لوله فاضلاب از ان دسته معضلاتی است که عامل اضلی ایجاد ان به راحتی قابل مشاهده نبوده اما مشکلات بسیاری را نیز پیش بیاورد. همچنین رفع گرفتگی لوله فاضلاب حتی می تواند هزینه بسیاری بالایی برای شما داشته باشد.

واقعیت این است که گرفتگی لوله های فاضلاب ریشه در سهل انگاری و عدم رعایت برخی نکات نگهداری و مراقبتی از لوله های فاضلاب دارد. باید به خاطرداشته باشید که شبکه فاضلاب مانند سایر بخش های ساختمان نیاز به تعمیر و نگهداری دارند.

بروز هر گونه ایراد جدی در لوله های فاضلاب می تواند نظم عمومی ساختمان را بر هم زده و تنش ایجاد کند. حتی در برخی موارد نیز پیش امده است که شبکه فاضلاب به کلی تعویض شده و لوله های جدید جایگزین شده اند.

در صورت پیشگیری از گرفتگی لوله فاضلاب دیگر نیاز به پرداخت هزینه های لوله بازکنی نخواهید بود و یا اینکه گرفتگی ها در دوره های زمانی کوتاه رخ نمی دهند.

نکات پیشگیری از گرفتگی انواع لوله های فاضلاب

لوله های فاضلاب بر اساس نوع کاربری و کاربرد به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند و در محل های مختلفی از خانه و ساختمان قرار می گیرند. سرویس بهداشتی، حمام، بالکن، آشپزخانه، پشت بام و پارکینگ بخش های مهمی هستند که حتما باید به سیستم دفع فاضلاب مجهز شوند.

همچنین فاضلاب ورودی به هر کدام از این بخش با یک دیگر بسیار تفاوت دارند. این تفاوت شامل حجم فاضلاب ورودی و نوع مواد تشکیل دهنده ان است. به همین دلیل نکات پیشگیری از گرفتگی هر کدام از انها با یک دیگر متفاوت می باشد.

به طور کلی استفاده از صافی و جلوگیری از ورود اجسام جامد می تواند برای پیشگیری از گرفتگی کلیه لوله ها موثر باشد. برخی از لوله های فاضلاب به قدری استاندارد یا بزرگ نیستند که بتوانند اجسام و جامدات حل نشونده بزرگ را از خود عبور دهند.

پیشگیری از گرفتگی لوله فاضلابگرفتگی لوله فاضلاب در مواردی که اشیاء جامد درون لوله های فاضلاب افتاده باشند دو حالت دارد. در ابتدا ممکن است هیچ نشانه ای گرفتگی دیده نشود اما به مرور زمان یک گرفتگی شدید را رقم بزند و در حالت دیگر همان ابتدا گرفتگی را به همراه خواهد داشت.

در مورد فاضلاب توالت ها نیز با قرار دادن یک فیلتر در ورودی فاضلاب می توان به راحتی از ورود اجسام به داخل ان جلوگیری کرد. لوله های فاضلاب توالت ها بیشترین امار گرفتگی را به خود اختصاص داده اند.

در مورد برخی از ساختمان ها و خانه های قدیمی گرفتگی لوله فاضلاب ریشه در لوله کشی غیر اصولی فاضلاب دارد و به راحتی نمی مکان دقیق ایراد را تعیین کرد.

با قرار دادن یک صافی و جمع اوری مواد زاید و اضافی می توانید از بروز گرفتگی و پرداخت هزینه ها جلوگیری کنید.

روش های لوله بازکنی ارزان در خانه

با همه این تفاسیر ممکن است حتی با رعایت نکات پیشگیرانه لوله های فاضلاب دچار گرفتگی شوند و فاضلاب نتواند به خوبی عبور کند. دانستن برخی از روش های لوله بازکنی ارزان در خانه می تواند به شما در رفع این موارد جزئی کمک نماید.

اما پیش از هر چیزی استفاده از مواد لوله بازکن شیمیایی توصیه نمی شود. زیرا در بهترین حالت و محلول های با غلظت پایین نیز برای لوله ها بسیار مضر خواهند بود.

تلنبه و فنر لوله بازکن دستی از بهترین ابزارهای دستی برای بازکردن مسیر لوله های فاضلاب هستند. این ابزار ها بدون هیچ گونه اسیبی می توانند به رفع گرفتگی ها کمک نمایند.

گرفتگی لوله برخی از سرویس های بهداشتی در قسمت گلویی و زانویی انها است. انداختن دستمال توالت درون لوله بیشترین علت رخ دادن این گرفتگی ها می باشد. تلنبه و فنر دستی به راحتی می توانند این موارد را از سر راه عبور فاضلاب بر دارند.

اب گرم نیز می تواند این مشکلات را به راحتی حل نماید و با نرم کردن گرفتگی انها را از بین ببرد.

بهترین روش رفع گرفتگی به صورت دائم

مسئله ای که در زمان گرفتگی لوله های فاضلاب حائز اهمیت است رفع گرفتگی به صورت کامل می باشد. در حال حاضر بسیار از ساختمان درگیر گرفتگی پیاپی لوله های فاضلاب هستند.

علت اینکه برخی از لوله های فاضلاب به صورت مکرر در دوره زمانی کوتاه مسیر انها مسدود می شود، عدم رفع گرفتگی ها و عوامل ایجاد انها است.

بهترین روشی که می تواند گرفتگی لوله و عوامل ایجاد ان را از بین ببرد، استفاده از دستگاه لوله بازکنی با فنر می باشد. فنر می تواند تمامی ابعاد لوله را در بر می گیرد و با حرکت دورانی و ارتعاشی عوامل گرفتگی را از بین ببرد.

رفع بوی بد فاضلابی از پروسه لایروبی دیوارهای لوله فاضلاب انجام می گیرد و این مزیت بی نظیر روش استفاده از دستگاه فنر است. اسید های رفع گرفتگی لوله فاضلاب اگر چه بتوانند روزنه ای برای عبور فاضلاب ایجاد کنند اما برای از بین بردن علت گرفتگی لوله فاضلاب به طور کامل نیاز به اسید غلیظ در حجم بالا است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *